Atrakcje w okolicy

Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie nad Jeziorem Czorsztyńskim, na skalistym wzgórzu, wznoszą się okazałe ruiny zamku z XIV wieku, do którego z parkingu wiedzie ścieżka przez las (około 0,5 km).Obecnie ruiny są zabezpieczone i udostępnione do zwiedzania. Każdy fragment jest opisany na tabliczkach, przez co można choć w przybliżeniu wyobrazić sobie dawny stan zamku. Wykupując bilet, możemy przechadzać się po zakamarkach murów i bram, a także dotrzeć do stylowego sklepiku i komnaty, gdzie wybić można pamiątkowy medal lub poczytać o historii zamku i zapory oraz o przyrodzie Pienin. Z zamku rozpościera się wspaniały widok na Spisz, Zalew, zaporę, zamek w Niedzicy, a przy szczęściu do pogody również Tatry.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy leży nad Zalewem Czorsztyńskim, około 3 km od wsi Niedzica. Dawniej Warownia ta była znana pod nazwą Zamek Dunajec. Wybudowano ją około 1325 roku, dziś jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Malowniczo położony, stanowi niewątpliwą atrakcję Pienin i polskiego Spiszu. Przy zamku istnieje płatny parking, bary, kasa biletowa, gdzie można kupić interesujące pozycje książkowe oraz kramiki z pamiątkami. W zamku, udostępnionym do zwiedzania, utworzone jest ciekawe muzeum, w którym poznać można między innymi: narzędzia tortur. W obrębie murów budowli powstała restauracja, w piwnicy nastrojowa kawiarnia. Z tarasu podziwiać można piękne widoki - na Zalew, zaporę, ruiny w Czorsztynie i okoliczne góry. Zalew Czorsztyński i zapora wodna w Niedzicy. Pierwsze projekty spiętrzenia wód Dunajca powstały już w 1905 roku. Przez cały XX wiek prowadzone były prace badawcze, ostatecznie budowę zapory rozpoczęto w 1976 roku, a zakończono w roku 1997 roku.

Ziemno-betonowa zapora nosząca imię Gabriela Narutowicza, ma długość 400 m i wysokość około 50 m. Spowodowała ona spiętrzenie Dunajca, w efekcie czego powstał główny sztuczny zbiornik wodny o powierzchni około 1200 ha. Przy zaporze zbudowano elektrownię wodną o mocy 90 MW. Istniało wiele wątpliwości odnośnie budowy zapory, ale dotąd przeważają pozytywy tej inwestycji – wzrost atrakcyjności regionu oraz ochrona przed niebezpiecznymi skutkami powodzi, np. w 1997 roku. Na jeziorze organizowane są rejsy wycieczkowe statkami Harnaś i Biała Dama. Ten ostatni stale kursuje pomiędzy warowniami w Niedzicy i Czorsztynie. Przystanie znajdują się w pobliżu zamków.

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu

Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu. Kościół i parafia Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu są najstarszymi na Podhalu. Juz w XIII wieku osiedli tu Cystersi, a Jan Długosz w XV wieku wspomina o istniejącym w Ludźmierzu kościele parafialnym. Obecny kościół murowany powstał w latach 1869-77. Wówczas z poprzedniego, modrzewiowego kościółka przeniesiono do niego ołtarz wielki z późnogotycką figurką Matki Bożej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem Jezus. Już w XVIII figurka ta była obiektem powszechnego kultu nie tylko na Podhalu, gdyż przybywali tu pielgrzymi z Pienin, Orawy, a nawet Słowacji. Ten cenny zabytek pochodzi z I połowy XV wieku. W 1998 roku Sanktuarium ludźmierskie odwiedził papież Jan Paweł II, którego pomnik stoi za kościołem. Wokół świątyni ustawione są ciekawe, drewniane stacje Drogi Krzyżowej, natomiast za budowlą znajduje się przepiękny Ogród Różańcowy, w którym można na chwilę oderwać się od rzeczywistości i kontemplować albo po prostu pospacerować.

Litwinka

Litwinka jest to wzniesienie, na którego zboczach znajdują się dwie części wsi Czarna Góra. Od strony Białki Tatrzańskiej Litwinka zakończona jest kilkusetmetrowym urwiskiem, u podnóża którego płynie rzeka Białka. Na szczycie znajduje się widoczny z daleka milenijny krzyż. Widoki, które się stamtąd rozciągają są niepowtarzalne i obejmują: Babią górę, Kotlinę Nowotarską, Gorce, Pieniny, oraz całą panoramę Tatr. Można tam dojechać samochodem.
Jeśli planujecie nocleg w Czarnej Górze (zobacz więcej) polecamy jednak spacer na Litwinkę, widoki z tego miejsca zachwycają wszystkich turystów.

Zagroda Sołtysów

Zagroda Sołtysów położona jest w samym środku Jurgowa, na wprost starej remizy, po prawej stronie drogi prowadzącej do granicy. Zagrodę wybudował w roku 1861 pradziadek ostatniego właściciela, Jakuba Sołtysa. Chałupa składa się z trzech pomieszczeń: sieni, izby i komory. Budynek gospodarczy składa się z wozowni, boiska, owczarni oraz stajni. Obiekt dotrwał do naszych czasów w stanie niemal pierwotnym. W roku 1981 Muzeum Tatrzańskie zakupiło zagrodę i w latach 1982-85 przeprowadziło w niej remont konserwatorski. W budynkach urządzona została ekspozycja etnograficzna ukazująca biedne gospodarstwo spiskie z przełomu XIX i XX w. Wykorzystano do tego celu w znacznym stopniu zachowane, oryginalne wyposażenie chałupy i budynków gospodarczych.

Szałasy Pasterskie na polanie "Podokólne"

Szałasy Pasterskie na polanie "Podokólne". Pasterstwo było jednym z głównych zajęć mieszkańców Jurgowa. Posiadali w dawnych czasach wiele polan gdzie wypasali bydło i owce. Szałasy zostały przeniesione ponad sto lat temu z polan jaworzyńskich w jedno miejsce i tak powstało skupisko szałasów nazywane przez niektórych wsią letnią. Aktualnie już są niewykorzystywane i stały się jedynie atrakcją turystyczną. Znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej.

Kościół drewniany św. Sebastiana w Jurgowie

Kościół drewniany św. Sebastiana w Jurgowie pochodzi z 1675 roku. Dach i ściany kryte są gontem. Wystrój wnętrza świątyni jest rokokowy, a właściwie prezentuje odmianę tzw. "spiskie rokoko". Duża ilość różnych figur i figurek aniołów. W świątyni znajduje się również rzeźba diabła pokonanego przez Michała Archanioła. Z figurą tą wiążą się stare legendy. Obok kościoła stoi murowana dzwonnica zbudowana w 1881 roku.

Jaskinia w Obłazowej

Jaskinia w Obłazowej leży w rezerwacie przyrody „Przełom Białki". Tutaj w 1985 roku rozpoczęły się badania wykopaliskowe. Znaleziono tu między innymi najstarszy na świecie bumerang z ciosu mamuta datowany na ok. 30 000 lat p.n.e. oraz rytualnie odcięty fragment lewego kciuka. Najstarsza, zachowana kość ludzka (Homo Sapiens) z terenu ziem polskich. Jaskinia w Obłazowej musiała być miejscem wierzeń, obrzędów lub łączności z bóstwami.

Jaskinia Bielska

Jaskinia Bielska znajduje się na Słowacji na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Droga do Jaskini Bielańskiej prowadzi z Kotliny Tatrzańskiej położonej kilka kilometrów na północny-wschód od Tatrzańskiej Łomnicy. Dojście do jaskini zajmuje około 25 min. Jaskinia ta jest jedną z największych i najładniejszych jaskiń na Słowacji. Uznana jako zabytek przyrody jest obszarem chornionym. Udostępniona do zwiedzania.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem ceny biletów na sezon 2012
Spływ przełomem Dunajca można rozpocząć w Sromowcach Wyżnych . Kątach/ przystań początkowa/ lub w Sromowcach Niżnych u podnóża Trzech Koron/ przystanek na trasie spływu/
Istnieją dwie przystanie docelowe:
Szczawnica - długość trasy ok. 18 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 15 min.
Sromowiec Niżnych ok.12 km czas trwania ok. 1 godzina 45 minut
Cena-46zł ulgowy-23zł
Krościenko - długość trasy ok. 23 km,
czas trwania spływu - ok. 2 godz. 45 min.
ze Sromowiec Niżnych ok.17 km czas trwania ok. 2 godziny 15 minut
Cena-55zł ulgowy-27,50zł

Miasteczko Vrbov

Miasteczko Vrbov położone jest w centralnej części Spisza. Kąpielisko termalne Vrbov znajduje się pod Wysokimi Tatrami, w odległości ok. 46 km od naszego ośrodka. Na terenie kąpieliska znajduje się 7 basenów z wodą o temperaturze od 26°C do 38°C.

AquaCity Poprad

AquaCity Poprad wspaniały i relaksujący raj wodny, oferujący odwiedzającym kryte i odkryte baseny wypełnione woda geotermalną, 50 - metrowy basen olimpijski, centrum SPA - Witalny świat wyposażone w pokoje inhalacyjne, sauny, solarium, jaskinię śnieżną dodatkowe atrakcje to kilka zjeżdżalni. W Tatrzańskiej Łomnicy znajduje się dolna stacja kolejki gondolowej na Łomnicki Szczyt. Przepiękne widoki, wspaniałe trasy narciarskie oraz Obserwatorium Astronomiczne.

Wyciągi w Tatrach i na Podhalu

Wyciągi w Tatrach i na Podhalu w promieniu od 1 km od nas.
Zobacz strona WWW
Białka Tatrzańska
Bukowina Tatrzańska
Ciche
Czarna Góra
Czerwienne
Jurgów
Gliczarów Górny
Krościenko
Małe Ciche
Murzasichle
Poronin
Witów
Zakopane

Rabkoland

Rabkoland Rabka Zdrój 35 km od nas. Rodzinny park rozrywki mieści sie na ul. Podhalańskiej. Park czynny jest codziennie od maja do sierpnia w godz 10 – 18 i we wrześniu od godz.10.00 - 17.00 Na terenie parku jest restauracja a sezonowo czynne są też kioski z pamiątkami. Strona internetowa

baseny

Basen zewnętrzny podgrzewany w naszym ośrodku, czynny codziennie 24h do dyspozycji leżaki. Na terenie znajduje się plac zabaw, sauna ogrodowa, szałas. Czarna Góra ul. Nadwodnia 8

Baseny Termalne

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej 4 km od nas. Obiekt czynny codziennie od 9 do 22 znajduje się w Białce Tatrzańskiej przy ulicy ¦rodkowej 181. Terma Bania podzielona jest na 4 strefy - strefę cichą, strefę głośną, spa i saunarium.

Terma Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej 4 km od nas. Baseny czynne są codziennie od godziny 9 do 22. Terma Bukovina znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej przy ulicy Sportowej 22.

Aquapark Zakopane 18 km od nas. Aquapark w Zakopanem czynny jest codziennie od godziny 9 do 22. Baseny znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej 31. Na terenie Aquapark Zakopane znajdują się pływalnie, sauny, basen zewnętrzny i wiele wodnych atrakcji.

Termy Podalańskie Szaflary 20 km od nas. Termy Podhalańskie w Szaflarach znajdują się 17 km od Zakopanego, przy głównej drodze Kraków-Zakopane. Obiekt czynny jest codziennie od godziny 8 do 22.

Terma Polana Szymoszkowa (Zakopane) 20 km od nas. Dla gości Kąpieliska udostępnione są zjeżdżalnia, zjeżdżalnie dla dzieci, boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia leżaków oraz karczma, na terenie której znajadują się ubikacje, przebieralnie oraz szafki na ubrania. Basen na Polanie Szymoszkowej czynny jest od godziny 9.00

Szlaki Turystyczne w naszej okolicy

Dolina Roztoki
Dolina Pięciu Stawów
Morskie Oko
Czarny Staw
Rysy, Szpiglasowa przełęcz
Rusinowa Polana
Dolina Kościeliska
Dolina Chochołowska
Dolina Małej Łąki
Dolina Strążyska
Dolina Białego
Dolina Bystrej
Dolina Olczyska
Dolina Gąsienicowa
Orla Perć
Dolina Rybiego Potoku